NAŠE STROMY

vybrať strom
stromy - zoznam
Brest
Borovica čierna
Borovica lesná
Breza
Buk
Céder
Dub letný
Dub zimný
Gaštan jedlý
Pagaštan
Hrab
Javor
Jedľa
Jelša
Lipa
Pínia
Platan
Smrek
Smrekovec
Topoľ čierny
Topoľ kanadský
Topoľ osika
Vŕba
úvodá strana
stromy - zoznamVŕba

Vŕba rakyta


Vŕba rakyta patrí spolu s topoľmi do skupiny vŕbovitých rastlín. Jedná sa o dvojdomú rastlinu. Má striedavé podlhovasté listy. Rastie popri potokoch a jazerách. Kvitne v marci ešte pred rozvinutím listov. Niektorý ker rakyty má zjari známe vajcovité jahňady so striebrolesklými chĺpkami. V týchto jahňadách sú tyčinkové kvety. Iný ker rakyty má jahňady podlhovasté a zelenkavé. V nich sú piestikové kvety. Rakyta je významná rastlina pre včelárstvo, lebo na nej včely nachádzajú potravu skoro na jar. Včely zbierajú na rakytových kvetoch peľ a sladkú šťavu a pritom roznášajú peľ z tyčinkových kvetov na piestikové. Z opeleného piestika vznikne tobolka, ktorá sa otvára chlopňami. Tým sa uvolnia semená s jasným bielym páperom a vietor ich roznáša ďaleko po okolí.
O vŕbové drevo nie je záujem, využíva sa len na kúrenie a kvôli dobrej tvarovateľnosti v ľudovej remeselnej výrobe. V minulosti sa z vŕbového prútia robili aj metly. Podľa povestí čarodejnice mohli lietať len na metle vyrobenej z vŕbových prútov.

Vŕb je viacero druhov, pre porovnanie máme zobrazené listy len od troch: a - vŕba rakyta, b - vŕba biela, c - vŕba krehká.
NAŠE STROMY